1. Halil Kaya Gedik Kaynakçılık Beceri Yarışması


 

Yarışma Bilgileri

 

1. Kaynakçılık Beceri Yarışması “Weld Cup 2013” Başlıyor!

Gedik Üniversitesi ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak bir projeyle ülkemizde kaynak konusunda nitelikli gençlerin yetişmesine katkıda bulunmak, bu konuda farkındalık yaratmak üzere düzenlediği “WELD CUP 2013” 1. Kaynakçılık Beceri Yarışması 21 Ocak Pazartesi günü başladı. Dört kategoride yarışacak öğrenciler arasında dereceye girenler ödüllerini 24 Ocak 2013’te alacaklar.Yarışma birincileri ve danışman öğretmenleri EWF (Avrupa Kaynak Federasyonu) tarafından 2013 Eylül ayında Almanya Essen’de düzenlenecek “Avrupa Yılın Genç Kaynakçısı” yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek.

İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Ankara’dan toplam 122 öğrencinin katılacağı yarışmanın ödül töreni, 24 Ocak 2013 tarihinde Gedik Üniversitesi Pendik Yerleşkesi Konferans Salonunda saat 14: 30’da yapılacak.

Kaynakçılık Beceri Yarışmasına başvurular; 03.-21 Eylül 2012 tarihleri arasında Okul Müdürlükleri aracılığıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yapıldı. Mesleki ve teknik eğitim okullarını temsilen okul müdürlüğünce belirlenen öğrencilerin katılımıyla yapılacak yarışmaya 1 Ocak 1990 ile 31 Aralık 1996 tarihleri arasında doğan öğrenciler katılıyor. Yarışmada öğrenciler Elektrik Metal Ark Kaynağı, Metal Aktif Gaz Kaynağı, Tungsten Asal Gaz Kaynağı ve Gaz Kaynağı kategorilerinde yarışacak.

Dereceye giren öğrencilere, danışman öğretmenlere ve bunların okul müdürlüklerine aşağıda belirlenen ödüller verilecek.

Yarışma Türkiye birincisi olan okula 10.000 TL, ikinci olan okula 5.000 TL, üçüncü olan okula 3.000 TL değerinde okulun demirbaşına kaydedilmek üzere Kaynak Makinesi ve Ekipmanları
Her yöntemden dereceye giren ilk üç öğrenciye başarı belgesi, Gedik Üniversite’sinde eğitimlerine devam ettikleri takdirde %50 eğitim bursu ve yarışma birincisi ile Danışman Öğretmenine dizüstü bilgisayar

 


 

Kazananlar

 

YARIŞMA SONUÇLAR:

Elektrik Ark Kaynağı:

1.Ferit Çiftçi – Kıraç İ.M.K.B Teknik ve Mes. Lisesi

2.Uğur Dizer   Küçükçekmece Mesleki Eğitim Merkezi

3.Ahmet Son  İnönü Teknik ve End. Mes. Lisesi

Metal Aktif Gaz Kaynağı:

1.İhsan Yaman           Gölcük Teknik ve End. Mes. Lisesi

2.Murat Elçiçek          İnönü Teknik ve End. Mes. Lisesi

3.Mesut Can   Kıraç İ.M.K.B Teknik ve M.L

Tungsten Asal Gaz Kaynağı:

1.Muhammet AYBAŞ           İzmit Teknik ve End. Mes. Lisesi

2.Gökhan Volkan Şensoy      İnönü Teknik ve End. Mes. Lisesi

3.İbrahim Bal                         75. Yıl Çok Programlı Lisesi

Oksi Asetilen Gaz Kaynağı:

1.Ramazan Zandolu   Fatih Teknik ve E.M.L

2.Alihan İşler              Pendik Denizcilik Anadolu Mes. Lisesi

3.İsmail Şenkal           Haydarpaşa Teknik ve End. Mes. Lisesi

Dereceye giren tüm öğrencilere, Gedik Üniversite’sinde eğitimlerine devam ettikleri takdirde %50 eğitim bursu, yarışma birincisi ile Danışman Öğretmenine dizüstü bilgisayar hediye edildi.

Yarışmaya gönderdikleri öğrencilerin başarı ortalamasına göre okullar da ödüllendirildi. Buna göre;

1. İnönü Teknik ve End. Mes. Lisesi

2. Küçükçekmece Mesleki Eğitim Merkezi

3. Haydarpaşa Teknik ve End. Mes. Lisesi oldu.

Sektörde bu yıl 50. yılını kutlayan yarışma sponsoru Gedik Kaynak 1. okulu 10 bin, 2. gelen okulu 5 bin, 3. okulu ise 3 bin TL değerinde kaynak malzemesi ve ekipmanlarıyla ödüllendirdi.

 


 

KATILIMCI PROTOKOL

 

İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız

Gedik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Hülya Gedik Sadıklar

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü adına Şennur Çetin

Pendik Kaymakamı Cafer Odabaş

Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Topuz

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Erol Demir

Kartal Belediye Başkanı Dr. Altınok Öz

Pendik MEM Müdürü Recep Dernekbaş

 


 

Yarışma Fotoğraf ve Videoları

 

 


 

Genç Nesil Yetenekli Kaynakçılar “Avrupa Yılın Genç Kaynakçısı” Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek öğrenciler belli oldu.

 

Gedik Üniversitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak bir projeyle ülkemizde kaynak konusunda nitelikli gençlerin yetişmesine katkıda bulunmak ve gençleri bu alanda uzmanlaşmaya teşvik etmek üzere düzenlediği “WELD CUP 2013” 1. Kaynakçılık Beceri Yarışması sonuçlandı.

Dört kategoride yarışan öğrenciler arasında birinci seçilenler ödüllerini 24 Ocak 2013’te Gedik Üniversitesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin elinden aldılar. Yarışma birincileri ve öğretmenleri, 2013 Eylül ayında Almanya’nın Essen kentinde düzenlenecek olan 66. IIW (Uluslararası Kaynak Enstitüsü) Genel Kurul toplantısında, EWF (Avrupa Kaynak Federasyonu)’in de katkıları ile organize edilen “Avrupa Yılın Genç Kaynakçısı” yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek.

İstanbul, Sakarya, Bursa ve Ankara’daki mesleki ve teknik eğitim okullarını temsilen okul müdürlüklerince belirlenen 99 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen yarışma, 21-24 Ocak 2013 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlendi. 24 Ocak’ta düzenlenen yarışmanın ödül töreni; Valilik, Milli Eğitim Bakanlığı ve yerel yönetimlerden katılımlar ile gerçekleşti.

Gedik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Hülya Gedik Sadıklar ödül töreni sırasında yaptığı konuşmada “Gedik Üniversitesi’nin kuruluş felsefinde, üniversite-sanayi işbirliği çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu yarışma ile kaynakçılık mesleğinin sanayi için öneminin daha iyi anlaşılması, gençlerin bu uzmanlık alanına daha fazla ilgi gösterip bilgi ve becerilerini daha üst seviyelere taşımaları en büyük hedefimizdir. Kategorilerinde üstün başarı gösteren ve “Avrupa Yılın Genç Kaynakçısı” Yarışması’nda Türkiye adına yarışacak öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyorum. Bu öğrencilerimizin gelişen sanayisi ile göz dolduran ülkemizi yeni nesil genç kaynakçılar olarak Avrupa’da en iyi şekilde temsil edeceklerine inanıyorum” dedi.

17-23 yaş arası gençlerin danışman öğretmenler eşliğinde katıldıkları yarışmada gençler, Elektrik Ark Kaynağı, Metal Aktif Gaz Kaynağı, Tungsten Asal Gaz Kaynağı ve Oksi Asetilen Gaz Kaynağı kategorilerinde yarıştı.